Tribulus terrestris – kotvičník zemní – je jednoletá bylina, která je rozšířená téměř na všech kontinentech. Vyskytuje se zejména na suchých místech (písčiny, pouště a polopouště, stepi, ale i na mořských píscích). Poznámka: Kotvičník je možné pěstovat i u nás, ve volné půdě. Jestliže necháme rostlinu „zplanět“, bude se rozšiřovat samovýsevem.
A proč nás vlastně tato poléhavá rostlinka zajímá? Pro vysoký obsah fytosterolů. Nejvíce jich mají kořeny a plody této, na pohled velice krásné, bylinky. Avšak to není zdaleka všechno! Celá rostlina je obdařena velkým množství látek s dobrým účinkem na lidský organismus: sapogeniny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny, taniny, pryskyřice; dále jsou to bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, sacharidy, vláknina, minerály. A vitamín C.
Tribulus terrestris je využíván jak v ajurvédské a čínské, tak i v evropské medicíně. Podle odborných studií, ale i dle praktických zkušeností, má významný účinek při udržení normální hladiny testosteronu u mužů, čímž přispívá k jejich fyzickému, duševnímu a sexuálnímu zdraví. Kotvičník má pozitivní vliv na močové a reprodukční ústrojí, dodává energii, zlepšuje spánek a náladu, přispívá k vývoji svalstva.
Také pro ženy je kotvičník užitečný. Protože dokáže udržet hormonální rovnováhu, mohou ho ženy užívat zejména před a při menstruaci (zmírnění premenstruačního syndromu) či v období menopauzy, kdy je hormonální hladina rozkolísaná a ženy v důsledku toho pociťují nepříjemné příznaky. Dále se lépe formuje svalová hmota a tělo efektivněji využívá tělesný tuk.
Kotvičníku se rovněž – díky diuretickým účinkům – připisuje pozitivní vliv při snižování hladiny sodíku v organismu; zabraňuje zadržování tekutin v těle, čistí ledviny, močové cesty i měchýř.
Jak rychle kotvičník zemní působí?
Záleží na více faktorech, zejména na celkové tělesné a psychické kondici, na skladbě stravování, ale též na věku. Snížení únavy by se mělo projevit již po několika dnech, srovnání hormonální činnosti bude nějaký čas trvat.
Při užívání doplňků stravy s Tribulus terrestris nebyly prokázány žádné výraznější vedlejší účinky, jen není vhodné jeho užívání na lačno – mohl by způsobit zažívací obtíže. Nesmí ho užívat těhotné a kojící ženy a ženy s karcinomem prsu a dělohy.
Nejčastěji se prodává kotvičník v tabletách, ale též jako kapky, tinktury a kapsle.