Půjčka je možným řešením, ke kterému se uchylují ti, jimž se nedostává peněz. Když prostě někdo potřebuje za něco platit, jenže už na to nemá a nenalézá ani způsob, jak si dostatečně rychle chybějící peníze vydělat, může si vzít půjčku, s její pomocí takové platby zvládnout a pak se s poskytovatelem takové pomoci později vyrovnat.
Tak půjčky fungují. Ale fungují tak vlastně jedině v ideálním případě, tedy tehdy, když jde všechno tak, jak to jít má. Což ale bohužel není pravidlem. Jsou i lidé, kteří by sice půjčku také potřebovali, ale nedostanou ji. Třeba proto, že mají neúměrně nízké příjmy, nebo kvůli záznamům v registrech dlužníků, exekucím a jiným komplikacím.
Je to smutné, ale tak už to chodí, že někdy člověk půjčit potřebuje, ale žádná finanční instituce se nemá k tomu, aby mu onu vytouženou půjčku poskytla. Není rozhodně ojedinělou situace, kdy je člověk shledán jako půjčky nehodný, kdy ho nepovažují za natolik bonitního, aby mu nějakou dočasnou finanční pomoc poskytli. Stává se to, a to především v přísných bankách.
Ale jsou naštěstí i finanční instituce, ve kterých se to nestává. Kde se lidem půjčuje i tehdy, když tito nejsou nijak extra dokonalí. Čehož je třeba nebankovní hypotéka zářným příkladem. U té totiž nevadí ani nízké příjmy žadatele, pokud se z nich stále ještě dají hradit splátky, tady nejsou nezbytným předpokladem úspěchu ani registry dlužníků bez sebemenšího negativního záznamu a podobně. Tady se veškeré záruky řádného splácení omezují na zástavu nemovitosti, a ten, kdo takovou záruku nabídnout může, uspěje. A získá potřebné peníze, a to klidně i v nemalé výši a na dlouhou dobu. I když si tu lze pochopitelně půjčit i méně a na dobu kratší, jak je potřeba. A to za podmínek, jež jsou vcelku výhodné a pro dlužníka zvládnutelné.
A tak díky této hypotéce nemusí nikomu peníze chybět.