Než vyrazíme na cestu do zahraničí, třeba v rámci dovolené, měli bychom si uvědomit, že každé cestování automobilem, je vždy spojeno s možnými riziky. Je tudíž dobré si cestu naplánovat a řádně se na ni připravit. Pokud se na cesty vydáme o letních prázdninách, musíme především počítat se zhuštěným provozem. Nejsme jediní, kdo se vydávají do silničního provozu. Je dobré připravit se na to, že na silnicích se mohou pohybovat i méně zdatní účastníci. Naplánujme si tedy v prvé řadě cestu.
Jestli se chystáte na několika hodinovou jízdu, počítejte s nutnými zastávkami. Poslouchejte při jízdě i dopravní zpravodajství, mnohdy se můžete vyhnout dlouhým kolonám. Dbejte také na to, že než vyjedete, vaše vozidlo musí být v dobrém technickém stavu. Zkontrolujte, zda je vaše povinná výbava úplná a zda vám něco důležitého nechybí. Určitě by vás nemělo překvapit, že ve většině Evropských zemích budete muset zaplatit dálniční poplatky. Zjistěte si tedy, jakou formou je mýtné zpoplatněno. V jaké výši a na jakou dobu, vám budou platit v zahraničí zakoupené dálniční známky. Důležitým bodem je prostudování dopravních předpisů, a hlavně povolené rychlosti. V některých státech by vás totiž za překročení rychlosti mohla překvapit vysoká pokuta. Nespoléhejte tedy na to, že ve všech zemích Evropy platí stejná pravidla.
Právě povolená rychlost mezi ně neplatí. Je logické, že na dovolenou býváme obtíženi zavazadly. Ve vozidle je rozmístěte a zajistěte tak, aby pro vás po cestě nebyla nebezpečná, třeba v důsledku náhlého a nečekaného zabrzdění. Jako pomocníka si vezměte navigaci. Před cestou si raději ověřte, zda máte nahrány aktuální údaje. Nepodceňujte únavu. Pokud se cítíte ospalí a unavení, raději si udělejte přestávku. Únava se bude týkat hlavně nočních přejezdů. Zejména časné ranní hodiny, jsou pro řidiče kritické.