V současné době je kladen důraz na celoživotní vzdělávání. Každá univerzita má své programy celoživotního vzdělávání. Jedná se v podstatě o rovnocenný studijní program s tím, že celoživotní vzdělávání si v plné výši studenti hradí. V praxi to obvykle znamená, že pokud zájemce o kombinované či distanční studium se nedostane na svůj vysněný obor, protože zájem byl buď vysoký, nebo výsledky nebyly až tak skvělé, nebo kombinace obojího, zájemci o studium je nabídnuta také placená verze. Protože dotyčný obvykle usiluje o vzdělání v oboru, kterému se věnuje, tato možnost se mu tak či tak vyplatí.
Ovšem studium není jen formální a celoživotní vzdělávání člověk potřebuje nejen kvůli výkonu povolání, ale také z důvodu vývoje a rozvoje své osobnosti. V neformální rovině se vzděláváme celý život. Cestováním, návštěvami kulturních zařízení jako kina, divadla, koncertní síně, galerie, muzea a další a v neposlední řadě samozřejmě také kvalitní četbou.
Není tedy divu, že nosnou organizací, která zajišťuje neformální celoživotní vzdělávání, jsou pak knihovny. A to rozhodně nikoli jen proto, že si v knihovnách můžeme půjčit kvalitní četbu. Tyto instituce zodpovídají za komunální přístup v dané lokalitě. Když se podíváte například na webové stránky knihoven, zjistíte, že se jedná o komunitní zařízení, které zajišťuje celou řadu velmi důležitých činností. V knihovnách se bezplatně realizují tak prospěšné akce jako například koncerty, přednášky, besedy, autorská čtení, autogramiády spisovatelů a v neposlední řadě knihovny nabízejí celou řadu atraktivních činností také pro děti, což už je ovšem téma pro jiný článek.
Knihovnice tedy nemají vůbec jednoduché povolání, protože působí jako moderátorky, manažerky a jejich přínos je nesporný.
Nesmíme také zapomínat na velmi cennou službu donášky knih imobilním čtenářům, pro které je často četba tou jedinou radostí, kterou ještě mají.